Pomáháme bezbranným.
Pomáhejte s námi!

Hlavicka

Chcete pomoct? Viděli jste zvíře v nesnázích? Kontaktujte nás!

Záchrana volně žijících zvířat


Znalost respektive neznalost lidí přímo ovlivňuje životy nalezených, poraněných či opuštěných volně žijících zvířat.

Ne každé na první pohled opuštěné zvíře potřebuji lidskou pomoc. Je také potřeba si uvědomit, že volně žijící zvířata mají silně vyvinutý strach s lidské blízkosti a je potřeba postupovat opatrně, aby se dobrý úmysl nezměnil v tragédii.

Pokud si nebudete vědět rady, kontaktujte nás, zhodnoťte situaci a pokuste se zamezit dalšímu zranění, nalezeného zvířete. V případě, že nás budete kontaktovat, snažte se o co nejpodrobnější popis místa nálezu a zranění zvířete.

Kdy a jaká zvířata zachraňovat?


Ježek západní / Ježek obecný [Erinaceus europaeus]

Ježek západní

Popis

Ježek západní (Erinaceus europaeus), známý též pod názvem ježek obecný je středně velký západoevropský hmyzožravec, spolu s ježkem východním jediný zástupce čeledi ježkovitých (Erinaceidae) v ČR. Vyskytuje se v podstatě na celém území České republiky. Obývá území od nížin až po 800 m n. m., výjimečně jej můžeme spatřit až 1 100 m vysoko. Žije na okrajích lesů, pasekách, v křovinách, v parcích a zahradách nebo ve městech.
Ježek západní je se svou délkou 22–27 cm a hmotností mezi 0,9 až 1 kg o něco větší než jeho příbuzný, již ježek východní. Na světlé hlavě má tmavý pruh táhnoucí se od čenichu k očím a tvarovaný do písmena V. Břišní strana těla je u dospělého jedince šedohnědá až šedá s podélnou hnědou skvrnou, u mláďat hnědá bez skvrny. Bodliny, kterých může mít ježek západní na těle až 8 500, má uhlazené a pravidelně pruhované, směřující dozadu a dlouhé 20–30 mm.

Kdy zachraňovat

V případě, že je ježek zraněný, vždy pro něj vyhledejte pomoc, nebo nás kontaktujte. My se o ježka postaráme. Pokud ježek nejeví známky poranění, ale přesto máte pocit, že potřebuje pomoc odborníků, zjistěte jeho hmotnost.
Hlavním faktorem určujícím úspěšné přezimování ježka, je jeho váha v souvislosti s ročním obdobím. Je potřeba ježka zvážit a podle jeho hmotnosti posoudit, zda je v dobré kondici vzhledem k době nalezení.

Tento postup vám pomůže určit, jestli ježek vaši pomoc potřebuje, nebo ne.

Ježek je schopen zazimovat při váze 700g.
Následující hodnoty lze považovat za mezní, kdy ježek potřebuje Vaší pomoc.

1. polovina října  do 200 g
2. polovina října do 350 g
listopad od 350 g do 650 g